Iwona Pawłowska nauczyciel języka polskiego, redaktor Echa Złotoryi

Listopad 2017 - archiwa

24
lis

Stara bieda

Kategorie: Bez kategorii  Autor: ip
Komentarze są wyłączone


Zdarza mi się czasem spotkać przypadkiem, na przykład w kolejce do kasy marketu, dawno niewidzianego znajomego. Nie wypada stać w milczeniu, więc najczęściej jedno z dwojga zwyczajowo pyta: I co u ciebie słychać? Przyznam, że robię, co w mojej mocy, by pytanie takie zadać pierwsza, bo jako indagowana czuję zakłopotanie. Takie niewinne, grzecznościowe zagajenie rozmowy zwykle wprowadza mnie w konsternację. Co odpowiedzieć? Jak opowiedzieć swoje życie, jak opisać te kilka lat niewidzenia, kiedy przede mną tylko trzy osoby do kasy. Czytaj dalej »

19
lis

Czterdziestak o poranku, czyli co dalej z mózgiem? ;)

Kategorie: Bez kategorii  Autor: ip
Komentarze są wyłączone


Człowiek po czterdziestce to już inna jakość. Nie mówię, że lepsza czy gorsza, bo po prostu inna. Są niewątpliwie zalety „czterdziestaka”. Na przykład to, że już nic nie musi, a wszystko może, szczególnie, kiedy dzieci odchowane i jakoś mentalnie wyposażone poszły mu w świat. Taki czterdziestak wtedy może się zabrać za nadrabianie tego, co umknęło mu za młodu. Nawet lektury szkolne może nadrobić, bo wreszcie dorósł do „Nocy i dni” i dostrzegł wizjonerstwo w tekstach Mrożka. Szczególnie późny czterdziestak może sobie pozwolić na hobby, bo zarobił już na nie. Może też docenić dojrzałą miłość, bo wie, co naprawdę w życiu jest ważne. Czytaj dalej »

14
lis

Mamma mia, czyli życie na zakręcie :)

Kategorie: Bez kategorii  Autor: ip
Komentarze są wyłączone


Reporterski nos zawiódł mnie dziś do ludzi, którzy mieszkają nieopodal i powadzą niewielki pensjonat. Zdecydowali się przemeblować swoje życie, porzucić miasto i jego wygody, a pieniądze zainwestować w wiejską chałupę, co pozwoliło im pozbyć się zasobów do ostatniej złotówki. Dziś, po kilku latach od tej życiowej rewolucji, czują się szczęśliwi, spełnieni i świadomi że marzenia kosztują, ale mimo wszystko warto je spełniać. Czytaj dalej »

9
lis

„Polonista to nie zawód” ;)

Kategorie: Bez kategorii  Autor: ip
Komentarze są wyłączone


„Polonista to nie zawód” – pisał Andrzej Waligórski. Owszem – nie zawód, ale kilka zawodów. Polonista musi być wielozawodowcem, bo dziś tłumaczenie młodzieży literatury, to już nie docieranie do sensu słów i ich kombinacji. To nie smakowanie niuansów i zachwyt nad tworzywem tekstu. To objaśnianie świata w ogóle. Polonista dziś musi być matematykiem, by wytłumaczyć uczniom, że jak od daty śmierci Mickiewicza odejmiemy datę jego urodzin, to wyjdzie, ile wieszcz miał lat, kiedy umarł. Bo proste pytanie o to jest już ponad możliwości percepcyjne młodzieży. Czytaj dalej »

7
lis

Lekcja empatii :)

Kategorie: Bez kategorii  Autor: ip
Komentarze są wyłączone


Jak się czuje nauczyciel, kiedy nie jest nauczycielem, a wchodzi w rolę ucznia na klasówce? Niekomfortowo. To wiem, bo dziś tego doświadczyłam. W zasadzie doświadczałam tego już dawniej, kiedy robiłam studia podyplomowe z kulturoznawstwa. Wówczas raz na dwa tygodnie przez cały rok siadałam po niewłaściwej stronie biurka i modliłam się, by to nie moją pracę cytował wykładowca jako przykład beznadziei narracyjno-merytorycznej . Czytaj dalej »

5
lis

Zobaczyć inaczej :)

Kategorie: Bez kategorii  Autor: ip
Komentarze są wyłączone


Kiedyś plenery naszego klubu fotograficznego były zwyczajnym zjawiskiem, jak chleb z masłem, teraz celebrujemy je jak …chleb z masłem i jajkiem po podwyżce cen tych dwóch ostatnich. I dziś nadarzyła się okazja, luksusowy dzień, kiedy mogliśmy znów spotkać się pod Władkiem (dla niewtajemniczonych – pod pomnikiem Reymonta) i ruszyć w obranym kierunku, co do którego akurat pełnej zgody nie było. Czytaj dalej »

2
lis

Natura jest mądra

Kategorie: Bez kategorii  Autor: ip
Komentarze są wyłączone


Zaczęła się ciemna strona jesieni. Dni tylko z nazwy są dniami, bo przegrywają z poranną i popołudniową ciemnością. Wszystko przez słońce, które zapomniało, że na tej półkuli też powinno świecić. Mówią, że nie ma złej pogody, tylko złe ubranie. Czytaj dalej »