Jak Bursa zgorszył Niemców

22 kopia

Miałam dziś niemiecką wizytację na lekcji. Z czterech osób, dwie w miarę kojarzyły, o co chodzi. Nie dlatego, że mam wybitny talent dydaktyczny, ale z powodu ich dostatecznej znajomości języka polskiego. Dziwne poruszenie wywołał wiersz Bursy Sobota. Szczególnie ostatnie wersy: Mam w dupie małe miasteczka. Zgorszenie na twarzy jednego z opiekunów niezmiernie mnie rozbawiło. W konsekwencji tej lekcji kolejne godziny posłużyły mi do wyjaśniania sensu wulgaryzmów w polskiej poezji współczesnej :). Nazwisko Bursy przewijało się zatem dość często i mam wrażenie, że będzie to teraz najbardziej popularny poeta polski w Varel.

Zabrałam dziś gości do Kościoła Pokoju w Jaworze. Przy okazji zwiedziliśmy tamtejszy rynek, którego widok przyprawił mnie o mdłości i spowodował estetyczny szok. Doszłam do wniosku, że trzeba by naszego burmistrza z powrotem wysłać do jego rodzinnego miasta (przynajmniej na jedną kadencję), by teraz tam remontował, restaurował, stawiał lampy i ewentualnie knajpy, a dał spokój Złotoryi. Wszyscy na tym skorzystamy. A’propos knajp – chcieliśmy w godnych warunkach wypić kawę, zjeść ciacho, a tam pustynia gastronomiczna. Dobrze, że ostała się choć Ratuszowa, którą pamiętam sprzed 24 lat. Nic a nic się nie zmieniła (w tym przypadku nie brzmi to jak komplement). Ale kawę serwują po zachodnioeuropejsku, co ważne –  przy cenach środkowoeuropejskich. Szarlotkę na ciepło z lodami i bitą śmietaną podają nie gorszą niż w naszym Qubusie. To jedyny pozytywny akcent naszej eksploracji starówki. Był też akcent groteskowy, gdy dostrzegłam ogłoszenie na aptece: Testy ciążowe – promocja!

Dziś wyprawiamy Niemców za Odrę i Łabę. Mąż ubawił się widząc, jakie torby prowiantu przygotowałam gościom na drogę. Stwierdził, że tym wszystkim mogłabym wykarmić jeszcze ich rodziny. Ale skąd mam wiedzieć, ile je przeciętny mężczyzna w drodze ze Złotoryi do Varel?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *